Prawo o ruchu drogowym. Taak. Każdy, kto ma prawo jazdy powinien je znać doskonale. Tak jest w teorii. W praktyce, po prostu poruszasz się po drogach. Trzymasz się kilku zasad, których nauczył się instruktor i tyle. Na co dzień to zazwyczaj wystarcza i nie narażasz ani siebie, ani otoczenia na straty. Bywają na drogach jednak sytuacje nieprzewidziane. Takie, gdy aż chciałoby się sięgnąć po kodeks drogowy i zobaczyć, co w nim jest napisane.

Jedną z takich kwestii jest holowanie. Zazwyczaj nie narzekasz na swój samochód. Nie masz potrzeby uczenia się na pamięć przepisów o holowaniu. Lepiej wiedzieć wcześniej, jak się zachować. Dlatego radzimy Ci przeczytać ten artykuł. Dowiesz się z niego samych przydatnych rzeczy. Kiedy holowanie samochodu jest zabronione? Kiedy musisz zadzwonić po pomoc drogową, a w jakiej sytuacji możesz sobie sam poradzić? 

Pomoc drogowa zawsze może się przydać

Jeszcze nikt nie wyprodukował samochodu, który byłby w stu procentach bezawaryjny. Jeżeli Twoje auto odmówi Ci posłuszeństwa, to jeszcze nie jest to powód do panikowania. Zacznij od zapewniania bezpieczeństwa sobie oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. Jeżeli jest to możliwe, to usuń pojazd z jezdni. Co możesz zrobić w dalszej kolejności?

Musisz tutaj wziąć pod uwagę jedną bardzo ważną rzecz. Prawo o ruchu drogowym jest przez cały czas zmieniane. Dlatego zawsze, aby mieć pewność, że robisz dobrze, musisz zajrzeć do tekstu źródłowego ustawy.

Pomoc drogowa – kiedy warto skorzystać z holowania samochodu?

Czasami możesz usłyszeć opinie, że holowanie pojazdu jest czymś zabronionym. To nie do końca prawda. Jeżeli ktoś z Twojego otoczenia ma sprawny samochód i chce Ci pomóc, to możesz śmiało skorzystać z jego propozycji. Na pewno holowanie chociaż częściowo rozwiąże Twój problem z samochodem. 

Holowanie jest dozwolone przez polskie prawo w momencie, gdy mamy dwa sprawne samochody, dwóch kierowców i hol. Oczywiście osoby kierujące tymi pojazdami muszą być zdrowe i trzeźwe. Wszystko zaczyna się znacznie komplikować w momencie, gdy jeden z tych pojazdów się zwyczajnie zepsuł. Co możesz wtedy zrobić? Kiedy konieczne będzie holowanie samochodu?

Odnosi się to, w szczególności do sytuacji, gdy: hamulce są niesprawne, silnik został unieruchomiony, światła nie działają. Wtedy warto zadzwonić po pomoc drogową. Samodzielne holowanie pojazdu może w najgorszym razie zakończyć się kolizją. Głupotą jest świadome narażanie siebie lub również swoich bliskich na niebezpieczeństwo.

Pomoc drogowa – czy holowanie pojazdu jest tanie?

Warto tutaj też dodać, że holowanie samochodu wcale nie jest tak drogą usługą jak początkowo może Ci się wydawać. Kosztuje ono około 2 zł za km. Jeżeli jest na terenie miasta, to niektóre firmy liczą sobie określoną z góry stawkę, na przykład 120 zł lub 160 zł. 

Kiedy nie można holować pojazdu?

Powinno to być oczywiste, ale jak się okazuje, nie dla wszystkich. Holowanie samochodu na autostradzie jest zabronione! Wyjątek stanowi sytuacja, gdy holowany jest pojazd specjalnie do tego przeznaczony, tylko do najbliższego wyjazdu z autostrady lub MOP-u. 

Drugi zakaz odnosi się do niesprawnych hamulców oraz/ lub układu kierowniczego. Jedynym wyjątkiem jest, gdy holowanie samochodu odbywa się w sposób nie wymagający stosowania hamulców. W sytuacji, gdy holowanie samochodu odbywa się przy wykorzystaniu połączenia giętkiego i sprawność hamulców wymaga włączenia silnika, to gdy jest on unieruchomiony, nie możesz holować pojazdu. Natomiast przy tak zwanym połączeniu sztywnym wystarczy, że sprawny będzie tylko jeden układ hamulcowy. 

Zabronione jest również holowanie samochodu przez osobę pod wpływem alkoholu lub innej substancji o zbliżonym działaniu.

Jakie są pozostałe ograniczenia dotyczące holowania?

Połączenie sztywne nie może przekraczać 3 m długości. Natomiast giętkie powinno mieć długość od 4 do 6 metrów. Połączenie lub być oznakowane biało-czerwonymi pasami lub być oznaczone żółtą bądź czerwoną chorągiewką.

Z tyłu po lewej stronie samochodu należy umieścić trójkąt ostrzegawczy. Jeszcze inne przepisy mówią o żółtych sygnałach błyskowych. Pojazd holowany może je wysyłać, aby ostrzec pozostałych uczestników ruchu drogowego. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że światłą awaryjne nie zaliczają się do “żółtych sygnałów błyskowych”. Jeżeli widoczność jest niedostateczna, to powinieneś włączyć w samochodzie holowanym również światła pozycyjne. Natomiast pojazd holujący powinien mieć włączone światła mijania.

Zbliżamy się już powoli do samego końca. W terenie zabudowanym prędkość przy holowaniu nie może być większa niż 30 km/h. Natomiast poza terenem zabudowanym – 60 km/h.

Kilka słów podsumowania

Nie mamy żadnych wątpliwości, co do tego, że samodzielne holowanie uszkodzonego pojazdu jest niebezpieczne. Nie tylko dla Ciebie jako kierowcy, ale również dla Twojej rodziny oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nigdy nie masz pewności, że samochód nie jest bardziej zepsuty niż Ci się wydaje. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pomocy drogowej. Nie ma nic droższego od ludzkiego życia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *